Course image Информационна сигурност
Бизнес информатика

В рамките на учебния курс се разглежда необходимостта и областите за прилагане на кибер сигурност, начините на шифриране – симетрични и асиметрични, представени са подходи като хеширане и стеганография. Изучават се основни концепции и тяхната реализация като: цифрови подписи, сертификати и сертифициране, защитни стени, виртуални частни мрежи и др. Представени са основните видове зловреден софтуер, политики и стандарти в киберисигурността, подходи за автентикация, включително многофакторна автентикация. Описани са проблемите на сигурността в облачни, безжични и мобилни технологии, както и в Интернет на обектите. Разглежда се блокчейн технологията, както и конкретни примери за реализиране и изграждане на сигурни приложения.

Дисциплината предоставя на студентите следните основни знания:

·       Познаване на важността и областите за приложение на кибер сигурност;

·       Познаване на основните техники на шифриране – симетрично и асиметрично и алгоритмите за тях;

·       Познаване на работата на цифрови подписи и цифрови сертификати;

·       Познаване на основните видове зловреден софтуер;

·       Познаване на формите за автентикация;

·       Познаване на стандартите и политиките в рамките на кибер сигурността;

·       Познаване на проблемите със сигурността и начините за справяне с тях в бази данни, мобилни, безжични и облачни технологии;

·       Познаване на проблемите със сигурността в разпределени и сигурни среди;

Обучението по дисциплината формира у студентите следните основни умения:

·       Усвоявана на основни умения за предпазване на информационни системи;

·       Усвояване на основни умения за създаване на сигурни политики и подходи в киберсистеми;

·       Използване на сигурни протоколи за обмен на данни;

Създаване и използване на сигурни и неотменими токъни/койни;

Course image Интелигентни обекти
Бизнес информатика

Дисциплината " Интелигентни обекти" е предназначена за  за студентите-магистри от специалност ‘Бизнес информатика’ в УНСС като нейното съдържание е съобразено с достиженията в тази нова, бурно развиваща се в областта на Информационните Технологии (ИТ) дисциплина. Уменията и знанията на специалистите по ИТ са неизбежно свързани с усвояването и разбирането на новите парадигми в областта на Интелигентните обекти.

В рамките на учебния курс ще се разгледат основните парадигми, среди и видове обекти. Представят се областите на приложение на интелигентните обекти – от умни домове до умно селско стопанство и енергетика. Важен момент е и изграждането и дигиталното свързване на обектите, изискващо нови подходи, мрежи и протоколи. Инфраструктурата и услугите, както и интегриращите платформи са ключови фактори в успеха на интелигентните обекти. От огромно значение са и платформите за приложение и анализ на Интелигентни обекти, както и най-дискутираната и сложна тема за обектите – сигурността.

Course image Управление на софтуерни проекти
Бизнес информатика

Дисциплината е предназначена за магистри от специалност "Бизнес информатика":

Тя цели запознаване с принципите, организацията и водещите технологии за планиране и управление на софтуерни проекти на всички фази от жизнения цикъл на Бизнес Информационни Системи и включва следните основни теми.

    • Управление на Обхвата
    • Управление на Времето
    • Управление на Човешките ресурси
    • Управление на разходите
    • Управление на Риска
    • Уоравелние на Комуникациите
    • Управление на качеството

Практическата работа включва усвояване на най-разпространените в световната практика програмни продукти за автоматизация на процеса по планиране на дейностите по управление на проекти.